
Нови Сад/Кикинда,16. јул 2025.- Покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Александра Ћирић Бошковић синоћ је у дворишту Народног музеја у Кикинди, свечано отворила 24. по реду Међународни фестивал народних оркестара „Фенок“ и упоредо са тим и „Етно-камп Кикинда“.

„У организацији Академског друштва за неговање музике „Гусле“, у Kикинди се ове године окупио велики број учесника из Румуније, Републике Српске, Северне Македоније, Црне Горе, Бугарске, Турске и Србије и то је јединствена прилика да се на једном месту сусретну различите културе, традиција и обичаји, проткани народним ношњама и аутентичним инструментима“ рекла је у уводном обраћању ресорни секретар поздрављајући присутне у име Покрајинске владе и секретаријата на чијем је челу.

„ Академско друштво за неговање музике „Гусле“ из Кикинде датира још од давне 1876. године и од тада до данас, у континуитету, под истим именом траје 149 година“ рекла је секретар Ћирић Бошковић и додала да последњих 24 сезоне, поред бројних програма и пројеката, реализује две изузетно значајне међународне музичке манифестације које, повезујући културне традиције народа региона, стварају нове могућности за сарадњу и резултате стручних етномузиколошких истраживања.

Уз „Етно-камп Кикинда“, истиче Александра Ћирић Бошковић, ради се студијско-научно истраживање музичког традиционалног фолклора Баната (у регионима Србије, Румуније, Мађарске), као пионирски пројекат на простору наше државе; Дечији „Етно-камп“ са различитим музичким и ликовним радионицама; “Мали матурски плес“ са играчким радионицама, годишње се одржава „Фенок“ –интернационални фестивал оркестара.

„Фенок“, како она наводи, је фестивал на коме публици гостујући музичари из других земаља се представљају врхунским извођењем део своје аутентичне народне музичке културе и традиције. Истовремено, током „Фенок“-а организују се посебне вечери посвећене и модерном звуку актуелне „Worldmusic“ сцене, стилизоване народне (традиционалне) музике и квалитетне савремене музике. Највиши уметнички ниво осигурава пажљива селекција оркестара коју врши Фестивалски одбор. Састављен од стручног тима Друштва и стручњака са Музичких академија из региона.

Како секретар Ћирић Бошковић наводи, у актуелном времену у коме доминира естрада, комерцијална и музика спорног квалитета, овај дугогодишњи пројекат, покушавајући да укаже на фундаменталне вредности и значај учења и чувања традиционалног музичког фолклора како Србије, тако и региона заслужује најширу друштвену подршку.

И у вези са тим ресорни секретар је апострофирала да је Покрајинска влада преко ресорног секретаријата путем конкурса за три пројекта овог друштва издвојила преко милион динара и да ће и убудуће давати снажну подршку овој манифестацији, која даје драгоцени допринос музичком и укупном националном културном наслеђу.

Речи захвалности на подршци упутио је Зоран Петровић директор АДЗНМ „Гусле“ из Кикинде, који је истакао да ове године, Фенок траје до 21. јула, док се Етно- камп одржава од понедељка до 21. јула и обе манифестације повезује култура народа региона, а уз то се отварају нове могућности за сарадњу, под заједничким именитељем , а то је Балкан.

Градоначелник Кикинде Младен Богдан поздравио је присутне, а уочи самог почетка манифестације потписан је Протокол о сарадњи између Музеја Војводине и АДЗНМ „Гусле“ из Кикинде.